Bugün - 24 Mayıs 2018 PerşembeKünyemizSayfalarBozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı ReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Aydın   35°°C
 
Bozdoğan'da CinayetBozdoğan Belediyesinde işçi olarak çalışan, Bozdoğan Esnaflarından Ömer Una..
BESİCİMİ KİMSEYE YEDİRTMEM

BESİCİMİ KİMSEYE YEDİRTMEM

Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ALTAN BİLGEN;

15-20 günden bu yana Türkiye ‘de ve bölgemizde Kırmızı Et üzerinde yapılan çeşitli spekülasyonları yakından takip ettiğini, maalesef gerek ulusal basında gerekse sosyal medyada çok fazla bilgi kirliliği ile besicinin kafasının karıştığını söyledi.

Ekonomi Haberi - 28 Ağustos 2015 Cuma

(09:00)

BESİCİMİ KİMSEYE YEDİRTMEM

Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ALTAN BİLGEN;

15-20 günden bu yana Türkiye ‘de ve bölgemizde Kırmızı Et üzerinde yapılan çeşitli spekülasyonları yakından takip ettiğini, maalesef gerek ulusal basında gerekse sosyal medyada çok fazla bilgi kirliliği ile besicinin kafasının karıştığını söyledi.

Sadece Et Süt Kurumu’nun İthalat Gümrük Vergisi Sıfırlandı.

Fiyatların çok hızlı yükseldiğini, ancak bu derecede keskin düşüşün kabul edilemez olduğunu belirten AltanBilgen, Sadece Et Süt Kurumu’nun Sınırlı miktarda ithal edeceği Avrupa Birliği Ülkelerinden canlı hayvan ve dondurulmuş Karkas Etteki Gümrük vergisinin sıfırlandığını, Peyderpey gelecek olan dondurulmuş Karkas Etin, Et Süt Kurumu tarafından toplu tüketim yerlerine satışının yapılacağını, herhangi bir şekilde kasap vitrinine çıkmasının söz konusu olmadığını, tamamen Et Süt Kurumu tarafından satışların organize edileceğinin bilgisini verdi.

2010 yılında yanlış bir ithalat politikasının besicimize nelere mal olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün Hükümetin kurulamaması, belirsizliğin devam etmesi de yapılan ithalatta etken olduğunu hatırlatmak isterim.

Karkas Et ithalatının önünün açılması kabul edilemez.

Bilgen; Canlı Dananın Kilosunu 15-16TL’den besiye alıp besleyen üreticilerinin halinin ne olacağı kimsenin umurunda olmadığını,300 Kilogramın altındaki Canlı Hayvan ithalatı kontrollü olarak Kasım 2014’den bu yana yapılmakta idi ve böylece yerli üreticimiz korunuyordu. İşletmelerimizde Kırmızı Et ihtiyacına cevap verecek yeterli sayının olmasına rağmen Karkas Et ithalatının önünün açılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Dondurulmuş Karkas Et ithalatı Et Süt Kurumu tarafından fiyatları regüle etmek için yapılsa da; ithalat psikolojisi üreticilerimizin tedirgin olmalarına sebep oluyor.

Bilgen; Bizler bu sektörün aktörleri olarak besicilerimizin ne kadar zor şartlarda üretim yapıp ürettiğini katma değere dönüştürdüğü bu üretim sektörünü kolay harcatmayız, Küçük Aile İşletmeleri olan Büyük Köylümüzü kimseye yedirtmeyiz dedi.

Üyelerimizin panik yapmasına gerek yok.

Bir Ay öncesinde 25-25,50TL çizgisinde seyreden kesim fiyatlarının bugün itibariyle 23,5-24TL civarında olduğu, Yanlış yönlendirme ve Bilgi kirliliğiyle 22-22,50TL Karkas Et fiyatı diye bir rakamın olmadığının altını çizen Altan Bilgen, Üyelerime yılmadan üretime devam etmeleri gerektiğini, zira bugünkü Döviz kurlarıyla ithalatında çok ucuz olmayacağını, besisini tamamlamayan hayvanını panikle kesime çıkarmamasını söyledi.

         Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği üyelerinin sahipsiz olmadığını bilmelerini hatırlatmak isterim diyerek sözlerini sonlandırdı.


Kaynak / Editör: Bozdoğan Haber Okunma 1346

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Başkan, Ankara’da görüşmelerde bulundu
Süt İneği dağıtılacak
Hafta sonu Akseki’de pazar kuruluyor
“Arapapıştı Kanyon Projesi” Kemer Mahallesi’ne büyük yatırım
Muhtaç öğrenciler yararına Kermes
AYDIN’DA GEÇEN AY 29 TÜKETİCİNİN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Fındıkta hasat dönemi
Özdadaşlar Satış Noktası hizmete girdi

Diğer Haberler

Aydın, Muğla’ya 3 km; ulaşım çok zor!
NAZİLLİ TİCARET ODASI BİRLİK İÇİN ÖNDER OLDU
Hükümet konağında tadilat
TEBRİKLER ÖĞRETMENİM!
CHP’de adaylık süreci başladı
Bozuk yoldan kurtuluyoruz
Ahududu izleyenlerini büyüledi
E-Gazete ( Bozdoğan Haber )
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Mehmet Güngör DURMUŞ

Mehmet_Güngör_DURMUŞ Filistin (araplar) ve biz

21.05.2018 15:54:25

Filistin (araplar) ve biz İsrail 1948 yılında devlet olarak..


Bozdoğan- Nazilli, Bozdoğan -Yatağan araba saatleri değiştinedeniyle minibüslerin Bozdoğan’dan hareket saatlerinde değişiklik ya..
En Çok Okunanlar
Yol tartışması bir cana mal oldu Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Endüstrisi Mühendisliği ikinci sınıfınd..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir Seç
(Aydın)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:3408:1613:2115:5118:0919:37

Hava Durumu
Şehir Seç
(Aydın)
Bugün
18°°C - 35°°C
Cuma
20°°C - 34°°C
Cumartesi
17°°C - 30°°C
Pazar
17°°C - 29°°C

Günün Sözü


Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Künyemiz Sayfalar Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,47