Bugün - 21 Ocak 2018 PazarKünyemizSayfalarBozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı ReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Aydın   14°°C
 
Bozdoğan'da CinayetBozdoğan Belediyesinde işçi olarak çalışan, Bozdoğan Esnaflarından Ömer Una..
Örnek bir işletme
Örnek bir işletme  1996 da 10 adet düveyle Büyükbaş Süt Hayvancılığı’na başlayan Ömer Savaş, 200 adet büyükbaş hayvan sahibi olarak bugün hayvancılık ve süt sektöründe sözü geçen bir işletmeci.
Ekonomi Haberi - 25 Haziran 2010 Cuma

(17:10)
Örnek bir işletme  1996 da 10 adet düveyle Büyükbaş Süt Hayvancılığı’na başlayan Ömer Savaş, 200 adet büyükbaş hayvan sahibi olarak bugün hayvancılık ve süt sektöründe sözü geçen bir işletmeci. Hayvancılığın ve özellikle süt hayvancılığının büyük emek ve tecrübe istediğini dile getiren Savaş, hayvanını tanımayan, teknolojiyi ve piyasayı iyi takip etmeyen kişilerin paraları olsa da bu sektörde tutunamayacağını söyledi. Üreticiden halka uzanan zincirde her halkanın önemli olduğunun altını çizen ve işletmeye fabrika denilmesinin daha doğru olacağını belirten Ömer Savaş,  “biz burada bir üretim yapıyoruz. Gördüğünüz her bölümde nitelikleri farklı olan hayvanlar var. Doğumla başlayan serüven süt alma aşamasına kadar farklı bölümlerde devam ederken, anne olacak hayvanların titizlikle takip edildiği, rastlantıların değil kendilerinin yaptığı araştırmalar sonucunda hangi ineğin, hangi hayvanın tohumuyla gebe kaldığının bilindiğini, suni tohumlamanın kendi inisiyatiflerinde olduğunu, buzağılar doğumdan sonra annesinden ayrılarak özel bölümlerde bakılıyor” dedi. Beslenmenin süt üretiminde önemli bir faktör olduğunu, çok yem ekonomik olmamakla birlikte süt üretimine bir fayda sağlamadığını dile getiren Savaş, her bir hayvanımızı yakından gözlemliyor, onları tanıyoruz. Yemler, miktarı belli olarak, mikser denilen makine ile otomatik olarak dağıtılıyor. Öğünde yenilen yem miktarı ve özelliği biliniyor, dikkatlice takip ediliyor, diye konuştu. Bu yıl para kazanmaya başladık Geçen yıllara göre bu yıl para kazandıklarını söyleyen Savaş, süt piyasasında ki karmaşa yüzünden geçen yıl yaklaşık 88 bin TL zarar ettiğini, süt piyasasının şimdilik iyi olduğunu, tabiri caizse bu yıl para kazanmaya başladıklarını dile getirdi. Piyasada süt toplayan müteahhitlere süt vermediğini belirten Savaş, direkt olarak fabrika bağlantılı süt satışı yaptıklarını ifade etti. İnsan eli değmeden süt üretiyoruz Memeden, fabrikaya yolculuğa çıkan süte,  insan eli değmediğini belirten Savaş, “sağım ünitemizde her şey bilgisayarlı ve otomatik olarak yapılıyor. Hayvan sağım ünitesine geldiğinde memeleri önce yumuşatılıp sonra yıkanıyor. Sağım makineleri takıldıktan sonra bilgisayarlı sağım işi başlıyor. Hayvanın kaç litre süt verdiğini, kaç dakikada sağım yapıldığını, vücut ısısını ekranda görüyorsunuz. Hayvan vücut ısısının 39 Santigrat derece ve üzeri süt için tehlikelidir. Hasta olduğu tespit edilen hayvanın sütü sakıncalı olduğu için sağım işi bırakılır” dedi. Sağılan sütün soğutma tankında toplandığını, sağım ünitesinde yapılan temizliğin bilgisayarlı olduğunu, ısı dâhil her türlü işlemin önceden programlanan bilgisayarlı sistemle gerçekleştiğini belirten Savaş, işletmelerinin örnek bir işletme olduğunu söylerken, Aydın Damızlık Birliği’nin kurucuları arasında olduğunu sözlerine ekledi.  

Kaynak / Editör: İHA - Hakan Yakın Okunma 5634

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Mermerin gözü, mermerin gözdesi Başalan
Turfanda çıntar pazarda
Aydem Bozdoğan’da atakta
Kurbanlıklar pazara çıktı
NAZİLLİ TİCARET ODASINDAN MALİYETLER HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI
Ziraat odasından çiftçiye ekipman desteği
İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ BİR UĞRAŞ
Üretici pazarı açılıyor

Diğer Haberler

NAZİLLİ TİCARET ODASI BİRLİK İÇİN ÖNDER OLDU
Rasim MENTEŞE, kapıları taktırıyor
Domuz gribi nedir?
Yoncadan daha çok verim elde etmek için bize gelin!
Ünver ustanın köfteleri
Ramazan pidesi 50 kuruş
Çatı ısınınca yangın çıktı
Geç de olsa ilaçlanıyoruz
E-Gazete ( Bozdoğan Haber )
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Mehmet Güngör DURMUŞ

Mehmet_Güngör_DURMUŞ İlla biz…

08.12.2017 15:43:44

Gazetecilik zor bir uğraş, kime, ne zaman, nasıl davranacağı..


Bozdoğan- Nazilli, Bozdoğan -Yatağan araba saatleri değiştinedeniyle minibüslerin Bozdoğan’dan hareket saatlerinde değişiklik ya..
En Çok Okunanlar
Yol tartışması bir cana mal oldu Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Endüstrisi Mühendisliği ikinci sınıfınd..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir Seç
(Aydın)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:3408:1613:2115:5118:0919:37

Hava Durumu
Şehir Seç
(Aydın)
Bugün
8°°C - 14°°C
Pazartesi
8°°C - 10°°C
Salı
1°°C - 8°°C
Çarşamba
0°°C - 8°°C

Günün Sözü


Su ateşe galiptir, ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır, yok eder?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Künyemiz Sayfalar Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Bozdoğanlılar demokrasiye sahip çıktı Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,39